«Урбантех» КТ Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы белән хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйды

2023 елның 21 сентябре, пәнҗешәмбе

Бүген, 21 сентябрьдә, Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы һәм «Урбантех» компанияләр төркеме Kazan Digital Week халыкара форумы мәйданчыгында транспортны цифрлаштыру һәм транспорт инфраструктурасын үстерү өлкәсендә хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйдылар. Килешүнең максаты-Татарстан Республикасы территориясендә юл хәрәкәте куркынычсызлыгы, интеллектуаль транспорт системалары, шәһәр тибындагы канат юлларын төзү һәм эксплуатацияләү өлкәсендә яңа уртак проектларны Формалаштыру һәм эшкәртү.

Министрлык ягыннан Килешүгә Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары Айрат Садыйков, «Урбантех» дәүләт корпорациясе ягыннан акционер һәм компанияләр төркеменә нигез салучы Андрей Денисенков кул куйды.

«Без Татарстан Республикасында транспортта технологик проектларны алга таба үстерү белән кызыксынабыз. Килешү яңа перспективалы партнер белән хезмәттәшлеккә нигез сала, – дип аңлатма бирде Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары Айрат Садыйков. - Без «Урбантех» дәүләт корпорациясенең башка төбәкләрдәге проектларын күзәтәбез һәм аларның уңышлы гамәлгә ашырылган проектлары һәм кызыклы технологик чишелешләре барлыгын күрәбез һәм Татарстан Республикасы территориясендә нәтиҗәле хезмәттәшлеккә өметләнәбез».

Kazan Digital Week белән имзаланган килешү транспортта технологик проектларны, шулай ук канат юллары төзү буенча проектларны бергәләп эшләүне күздә тота.

«Татарстан Россиядә технологик лидерларның берсе булып санала – регион, анда ел саен цифрлы өлкәдә, шул исәптән транспортта күп яңа проектлар эшли башлый – ди Андрей Денисенков. - ИТ-карарлар кертүдән тыш, имзаланган килешү шәһәр тибындагы канат юллары төзү өлкәсендә хезмәттәшлекне күздә тота. «Урбантех» дәүләт корпорациясе башка төбәкләрдә дә шундый ук проектларны эшли һәм тормышка ашыра – һәм без канат юлларында Казанда һәм Татарстанның башка шәһәрләрендә җәмәгать транспорты төре буларак зур потенциал күрәбез».