Халыкара балаларны яклау көне һәм Гаилә Елы уңаеннан «Казан» аэропортыннан гаилә фестивале 2024

2024 елның 3 июне, дүшәмбе

Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин Указы белән 2024 ел Россиядә Гаилә Елы дип игълан ителде. Шуңа бәйле рәвештә, шулай ук Халыкара балаларны яклау көнен бәйрәм итү кысаларында Казан аэропорты 1 июньдә чираттагы социаль юнәлешле чара үткәрде.

Бу юлы бәйрәм предприятие хезмәткәрләре һәм аларның балалары өчен урман массивында урнашкан шәһәр читендәге лагерь мәйданчыгында күчмә гаилә фестивале форматында узды. Барлык яшьтәге балалар бәйрәм-уен һәм танып белү программасында катнаштылар, анда бау паркы, табышмаклар, сәнгать клубы, караоке-зона, бию клубы, футбол, чит ил студентларыннан дөнья халыкларының гореф-гадәтләре һәм гореф-гадәтләре турындатоорийлар, мастер-класслар һәм «Орлятский» түгәрәге кебек активлыклар бар иде.

Быел лагерь «Чикләрсез» шигаре астында уза, ул бөтен бәйрәм программасында күзәтелә:
1) Чиксез фикерләү мәйданчыкта урнашкан күп санлы табышмаклар;
2) Мәдәни һәм ел чикләре булмаган Кытайдан 5 һәм Замбиядән 1 студент балаларга туган илләренең мәдәнияте, гореф-гадәтләре һәм теле турында сөйләячәк. Шулай ук Кытай каллиграфиясе буенча мастер-класс үткәреләчәк;
3) Яшь чикләре булмаган балалар һәм өлкәннәр арасында иптәшләрчә футбол матчы.

Интернет һәм кәрәзле элемтә булмау яхшы һәм онытылмас гаилә ялын үткәрү өчен өстәмә фактор булды.

Бәйрәмдә 350дән артык бала катнашты. Шул ук вакытта катнашучылар бөтен гаиләләр белән килделәр – бу әниләр һәм әтиләр генә түгел – балалар белән аэропорт хезмәткәрләре, ә өлкәнрәк буын -әбиләр, бабайлар.

«Казан» халыкара аэропортының матбугат хезмәте җитәкчесе Адель Гатауллин билгеләп үтте:
«Без Татарстан Республикасында эре предприятие буларак социаль җаваплылыкның безнең өй территориясе һәм, бигрәк тә, коллектив алдында әһәмиятен һәм әһәмиятен аңлыйбыз.
Аэропорт хезмәткәрләре, гомумән, Россия авиаторлары, Россия транспорт тармагы хезмәткәрләре кебек үк, һәр көнне үзләрен эшкә багышлап, хезмәт сөючәнлек, җаваплылык һәм профессионализм күрсәтәләр, кайдадыр хәтта гаилә тормышына зыян китереп тә бераз булырга мөмкин.
Моны яхшы аңлап, предприятие җитәкчелеге рәхмәт йөзеннән инде берничә ел дәвамында традицион гаилә кыйммәтләрен саклауга, дәвамчанлык һәм хезмәт династияләрен формалаштыруга юнәлдерелгән шундый чаралар үткәрә».

Габдулла Тукай исемендәге «Казан» халыкара аэропорты быел үзенең 45 еллыгын билгеләп үтә. 2023 ел нәтиҗәләре буенча предприятие пассажирларны очыш һәм очыш өчен хезмәт күрсәтүчеләр саны буенча рекорд куйды 5 млн.

Казан быел октябрь аенда кабул итәчәк БРИКС илләре саммитына пассажир авиация перронын киңәйтү буенча төзелеш эшләре алып барыла. Якын елларда яңа терминал төзеләчәк һәм барлык инфраструктура киңәйтеләчәк.

Хәзерге вакытта предприятиела 1 340 хезмәткәр эшли. Шул ук вакытта җитештерү күләме арту сәбәпле штат киңәйә, яңа эш урыннары һәм вакансияләр барлыкка килә.