Балалар иминлек өстенлекле: Казанда иң яхшы такси йөртүчене сайларлар

2024 елның 18 марты, дүшәмбе

Татарстан Республикасында 4 апрельдә «Россиядә иң яхшы такси йөртүче» Бөтенроссия конкурсының төбәк этабы узачак. Катнашу бушлай. Рәсми сайтта гариза бирергә мөмкин: https://russia-driver.taxi/#participate

Региональ этапта җиңү өчен машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте кагыйдәләрен, такси турындагы законны, Истәлекле урыннарны һәм Казанның урам-юл челтәрен белүләрен күрсәтергә кирәк булачак. Ярышларның мөһим этабы – практик тур. Практикада катнашучыларга катлаулы конкурс дистанциясен үтәргә туры киләчәк. Балалар куркынычсызлыгына аерым урын биреләчәк. Оештыручылар махсус сынаулар: «Балалар автокреслосы урнаштыру» һәм «Йөрешнең җайлылыгы» каралган.

«Старт алдыннан автокресло багажникта тора. «Старт» командасыннан соң катнашучыга багажниктан автокресло алырга һәм аны автомобиль салонына дөрес урнаштырырга кирәк», - дип сөйли проект җитәкчесе Кирилл Казанин.

Конкурс вакытында машинада бала булмаячак. Ләкин жюри бер стакан су ярдәмендә маневрларның төгәллеген билгеләячәк. Стакан машина түбәсенә урнаштырылачак. Машина йөртүчегә финишка су агызмыйча һәм стаканны ватмыйча барып җитәргә кирәк.

Җиңүче финалда Татарстан исеменнән чыгыш ясаячак.

Беренче өч урынны алган такси йөртүчеләр оештыручылардан 30 мең сум акча бүлешәчәк. Ә җиңүче конкурс финалына чыгачак, анда бөтен илнең иң көчле шоферлары белән көрәшәчәк. Оештыручылар хисабына очу һәм яшәү.

Узган ел ярышларда Татарстаннан Луиза Бадреева җиңде. Катнашучы 150 000 сум күләмендә акчалата приз һәм яңа LADA Vesta автомобиле яулый. 2 һәм 3 урыннарны алган машина йөртүчеләр 100 000 һәм 50 000 сум акча ала.

Оештыручы:

Оештыручылар РФ Транспорт министрлыгы һәм Россия Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ ярдәме белән таксины үстерү буенча Иҗтимагый Совет. Региональ этап ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы ярдәме белән узачак.