Горький тимер юлларында контейнерлар ташу гыйнвар-март айларында 17,5% ка арткан

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

2024 елның гыйнвар-март айларында Горький тимер юлы чикләрендәге барлык төр элемтәләрдә 50 меңгә якын йөкле һәм буш ЕФЭ (TEU) контейнерлары ташылган. Бу узган елның шул ук чоры күрсәткеченнән 17,5% ка артыграк.

Эчке элемтәдә 23,7 меңнән артык ЕФЭ җибәрелгән (+20,4%).

2024 елның 3 аенда барлык төр элемтәләрдә йөкләнгән контейнерлар саны 25,9 меңгә якын ЕФЭ (+узган ел дәрәҗәсенә карата 14,7%) тәшкил итте, шул исәптән:

• химикатлар һәм сода – 8,5 мең ЕФЭ (+8,2% 2023 елның гыйнвар-март дәрәҗәсенә карата);
  • урман йөкләре – 7,9 мең (+25,6%);
  • кәгазь – 4,7 мең (-14,9%);
  • кара металлар – 1,1 мең (узган елда ташу гамәлгә ашырылмаган диярлек).

Контейнерларда барлыгы 537 мең тоннага якын йөк ташылган (+узган ел дәрәҗәсенә карата 15,2%).

Белешмә:

Горький тимер юлы ААҖ филиалы «РЖД» Россия Федерациясенең 15 субъекты территориясе буенча уза, алар арасында 8 өлкә (Мәскәү, Владимир, Түбән Новгород, Киров, Свердловск, Вологда, Рязань, Ульяновск), 6 республика (Мордовия, Чувашия, Удмуртия, Татарстан, Марий Эл, Башкортостан) һәм Пермь крае.

ЕФЭ (TEU) – егерме футлы эквивалент, сыйдырышлылыкны үлчәүнең шартлы берәмлеге, озынлыгы 20 фут (6,1 м) булган стандарт йөк контейнеры ИСО (ISO) үлчәмнәренә туры килә.