Низаметдиновлар гаиләсе елга навигациясен ачуда катнашты

2024 елның 28 апреле, якшәмбе

2023 елның 22 ноябрендә Россия Федерациясе Президенты илдә 2024 елда Гаилә елын үткәрү турында Указга кул куйды. «Гаилә - ул җәмгыятьнең нигезе, киләчәгебезнең нигезе», - дип игълан итте Владимир Путин.

Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының Низаметдиновлар гаиләсе белән танышуы Яңа ел алды чыршысыннан башлана. Нәкъ шул вакытта Кәримнең әнисе беренче тапкыр «Теләкләр елкасы» Бөтенроссия хәйрия акциясендә катнашу өчен гариза бирә.

ТР Премьер-министры Алексей Песошин чыршыдан Казаннан 6 яшьлек Кәрим Низаметдиновның теләге язылган открытканы алып куйды-бала поезд машинисты ролендә булырга хыялланды.

Алексей Песошин кушуы буенча ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы «Содружество» АҖ ШЯПК белән берлектә малайның яңа ел хыялын тормышка ашырды һәм аңа онытылмаслык сәяхәт оештырды.

Нәкъ шул вакытта Гөлнара Низаметдинова безгә Кәримнең барлык транспорт төрләре белән кызыксынуын, теплоходта йөрергә хыяллануын әйтте.

Һәм кыш буе безнең кечкенә дустыбыз Кәрим без бүләк иткән конструкторны җыеп, боз кузгалганчы көтеп яшәгән. Без аларның гаиләләре белән еш шалтыраттык һәм яңалыклар белән уртаклаштык. Җылы аралашу вакытында безнең арада нык дуслык урнашты.

Бу хикәя безне битараф калдырмады. Шуңа күрә безнең министрлык Татарстан Республикасы Флоты белән берлектә яшь дустыбызны һәм аның гаиләсен 2024 елда пассажир навигациясен ачу тантанасына чакырырга карар итте.

Тантана ахырында ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары вазифаларын башкаручы Марат Хисаметдинов, «ТР Флоты» АҖ генераль директоры Роман Лизалин, Советлар Союзы Герое М.П. Девятаев исемендәге - «ВГУВТ» югары белем бирү федераль дәүләт бюджет учреждениесенең Казан филиалы диңгез һәм елга флоты институты директоры Ильяс Салахов Кәрим һәм Камалга истәлекле бүләкләр тапшырдылар.

Без Кәримнең тагын бер хыялын тормышка ашыра алуыбызга һәм аның гаиләсе белән тагын да якыннанрак таныша алуыбызга шатбыз. Кәрим гаиләсенең кечкенә сәяхәтендә бергә вакыт үткәрүенә һәм көндәлек тәртиптән аерылуына без бик шат. Чөнки якыннары белән вакыт гаилә мөнәсәбәтләрен һәм кыйммәтләрен ныгыта һәм саклый. Бер-береңнең тормышында катнашу эмоциональ бәйләнешне һәм ышанычны тирәнәйтә.

Яңа «Гаилә» милли проекты Россия Президенты Владимир Путин инициативасы белән 29 февральдә Федераль Җыенга еллык Юлламасында эшли башлады.

«Гаилә» милли проекты гаилә кыйммәтләрен үстерүгә, сәламәт һәм бәхетле гаиләләр булдыру өчен уңайлы шартлар булдыруга юнәлдерелгән.

Без Низаметдиновлар гаиләсе белән саубуллашмыйбыз, чөнки елга навигациясе әле башланды гына, алда безне искиткеч җәй көтә, су киңлекләрендә кызыклы сәяхәтләр, яр буе шәһәрләре һәм авылларының искиткеч пейзажлары көтә.