«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында Советлар Союзы Герое Петр Гаврилов хөрмәтенә аталган урам ремонтланачак

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында агымдагы елда Казан шәһәренең Яңа Савин районында Гаврилов урамына (Маршал Чуйков урамыннан Хөсәен Ямашев проспектына кадәр), Җиңү Көненең 79 еллыгына багышланган, ремонт ясалачак.

Ремонтлана торган участокның озынлыгы 900 метр тәшкил итәчәк.финанслауның гомуми күләме - төбәк бюджетыннан 147 млн. сум.

Участокта башкарылачак:
- вак ташлы-мастик асфальт-бетоннан өске катлам белән булган асфальт-бетон япманы ремонтлау;
- яктылыкны кире кайтара торган яңа юл билгеләре урнаштыру.

Урам Советлар Союзы Герое Петр Михайлович Гаврилов хөрмәтенә аталган совет офицеры, майор, 1941 елда Брест ныгытмасын саклауда катнашучы.

Петр Гаврилов 1900 елның 17 (30) июнендә Казан губернасының Лаеш өязе Әлведино авылында (Хәзерге Татарстан Республикасының Пестречи районы) туган.

1918 елның башында үз теләге белән Кызыл Армия сафларына керә, гражданнар сугышы фронтларында сугыша. Сугыш тәмамланганнан соң армиядә кала.

1925 елның сентябрендә Владикавказ пехота мәктәбен, ә 1939 елда М.В. Фрунзе исемендәге Хәрби академияне тәмамлый. Шуннан соң 44 нче укчы полкы командиры итеп билгеләнә. 1939-1940 елларда совет-фин сугышында катнаша.

Бөек Ватан сугышының беренче көненнән майор Гаврилов Көнчыгыш Форт гарнизонын җитәкли, Брест ныгытмасын саклау белән җитәкчелек итә. Дүрт йөз сугышчы белән бергә ул 32 Көн тулы чолгап алуда була һәм батырларча каршылык күрсәтә. Барлык сугышчыларын югалтып, Гаврилов фашистлар белән ялгыз көрәшүен дәвам итә һәм Брест ныгытмасының соңгы яклаучысы була. 1941 елның 23 июлендә снаряд шартлаудан авыр яралана һәм аңсыз хәлдә әсирлеккә алына. Сугыш елларын хаммельбург һәм Ревенсбург Гитлер концлагерьларында үткәрә, әсирлекнең барлык куркынычларын кичерә. 1945 елның маенда совет гаскәрләре тарафыннан азат ителә. 1946 елның июленә кадәр Совет Армиясендә хезмәт итә.

Советлар Союзы Герое исеме Петр Гавриловка Брест ныгытмасын саклаганда хәрби бурычын үрнәк итеп үтәгәне өчен бирелә, күрсәткән батырлыгы һәм батырлыгы өчен ул Ленин ордены, «Алтын Йолдыз» медале белән бүләкләнә.

Петр Михайлович 1979 елның 26 гыйнварында вафат була, Брест шәһәрендә җирләнә. Петр Гаврилов туган туган җирендә аның хөрмәтенә мәктәп һәм музей ачылган, Казан, Брест, Краснодар, Иркутск һәм Пестрецах урамнарына Герой исеме бирелгән.

Гаврилов урамында «Савиново» паркы урнашкан, ул Казан халкының һәм аның кунакларының яраткан ял итү урыны булып тора.