Ространснадзор автобус хуҗаларына үз эшчәнлекләрен лицензияләү кирәклеге турында искә төшерә

2019 елның 19 марты, сишәмбе

2019 елның 1 мартыннан РФ Хөкүмәтенең 2019 елның 27 февралендәге 195 номерлы карары белән расланган Пассажирларны һәм башка затларны автобуслар белән ташу эшчәнлеген лицензияләү турындагы нигезләмәсе үз көченә керде.

Нигезләмә нигезендә лицензияләнүче эшчәнлек пассажирларны ташу килешүе яки транспорт чарасын (коммерция ташулары) фрахтлау килешүе нигезендә, лицензиатның башка затларын үз ихтыяҗлары өчен автобуслар белән йөртүне үз эченә ала.

Гамәлдәге закон нигезендә, пассажирларны һәм башка затларны автобуслар белән йөртү эшчәнлеген гамәлгә ашыру өчен юридик зат, шәхси эшмәкәр агымдагы елның 29 июненә кадәр лицензия алырга тиеш. Лицензияләүгә гаризалар кабул итү һәм лицензия бирү Дәүләт автомобиль күзәтчелеге территориаль идарәләре тарафыннан гамәлгә ашырыла. 2019 елның 15 мартына барлыгы 47 лицензия бирелгән.

Лицензиясез пассажирлар йөртүне гамәлгә ашырганда Ространснадзор, 2019 елның 29 июненнән соң, Административ хокук бозулар кодексының 14.1.2 статьясы нигезендә, намуссыз йөртүчеләргә карата административ йогынты чараларын кулланачак. Алар 400 мең сумга кадәр штраф санкцияләрен, ә кабат хокук бозган өчен – транспорт чарасын конфискацияләү яки 90 тәүлеккә кадәр эшчәнлекне туктатуны күздә тота.

Шуңа бәйле рәвештә автобус хуҗаларына лицензия алуны озакка сузмаска киңәш итәбез.

Татарстан Республикасында, башлангыч мәгълүматлар буенча, автобус йөртүне гамәлгә ашыручы 8 меңнән артык юридик зат һәм шәхси эшкуар лицензия алырга тиеш. Лицензияне рәсмиләштерү Транспорт өлкәсендә күзәтчелек буенча федераль хезмәтнең Урта Идел төбәкара дәүләт автомобиль юллары күзәтчелеге идарәсе тарафыннан башкарыла.