КМТТУ студентлары Татарстанда транспорт тармагының үсеше турында тыңладылар

2018 елның 20 декабре, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының транспорт идарәсе башлыгы Алексей Сидоров Казан милли тикшеренү технология университеты (КМТТУ)-КАИның «туризм» юнәлеше буенча укучы Җиңел сәнәгать технологияләре һәм дизайн институты студентлары белән очрашты.

Алексей Сидоров студентларга Татарстанда транспорт үсеше һәм республика территориясендә туризмны үстерүдә министрлыкның роле турында сөйләде.

Аерым алганда, ул республика халкы арасында популяр тармакларның берсе – авиация үсеше темпларының яхшы булуын билгеләп үтте. «Казан» һәм «Бигеш» халыкара аэропортлары маршрут челтәрен киңәйтәләр. Агымдагы елда Казаннан берничә яңа халыкара юнәлеш ачылды: Тбилисига (Georgian Airways, Победа), Минск (Belavia), Италия Болонью, Ош (Урал авиалинии), Аланью (Onur Air), Батуми (ЮВТ АЭРО), Тегеран (ATA Airlines) һәм Хайкода Хайнань утравына (ИрАэро) чартер программасы. 2018 елда Azur Air авиакомпаниясе «Бигеш» аэропортыннан Төркиядәге Даламанга һәм Дубайга рейслар ачты.

Эчке һава юнәлешләре дә үсә. Казаннан Ростов-на-Дону (Азимут), Новосибирск (Себер), Волгоград (ЮТэйр), Барнаул, Воронеж, Махачкала, Ноябрьск, Томск, Усинск, Ярославль, Чиләбе, Жуковский (ЮВТ АЭРО) шәһәрләренә рейслар ачылды. «Бигеш» аэропортыннан Екатеринбургка, Минераль Суларга (РусЛайн), Краснодарга һәм Ростов-на-Донуга (Азимут) рейслар җибәрелде.

А. Сидоров хәбәр иткәнчә, Татарстанның «ЮВТ АЭРО» компаниясе Кара диңгез буена балаларны йөртү буенча балалар программасын уңышлы гамәлгә ашыра. Программа кысаларында 2018 елда авиакомпания 92 рейс башкарган. 4 меңгә якын яшь татарстанлыга «ЮВТ АЭРО» хезмәт күрсәткән һәм балалар диңгездә ял итү мөмкинлегенә ия булган.

Студентларны республикада елга транспорты үсеше мәсьәләләре кызыксындырды. А. Сидоров ассызыклаганча, елга транспорты Республиканың туристик җәлеп итүчәнлеген үстерү өчен мөһим юнәлеш булып тора. Шулай итеп, федераль үзәк һәм республика җитәкчелеге ярдәме белән, 2015 һәм 2016 елларда өлешләп финанслау шартларында федераль бюджеттан һәм республика бюджетыннан Болгар шәһәренең причал корылмаларына су юлларын тирәнәйтү буенча проектлар гамәлгә ашырылды. Үткәрелгән эшләр 3 һәм 4 палублы туристик круиз судноларының имин йөрешен тәэмин итәргә мөмкинлек бирә, бу исә, үз чиратында, туристлар агымын арттыруга һәм безнең мәдәни мирас объектларын үстерүгә ярдәм итә. Мисал өчен, 2017-2018 еллар навигациясе өчен Зөягә круиз теплоходларының суднолар йөреше 196 (31 меңнән артык пассажир), Болгарга – 239 (39 меңгә якын пассажир) тәшкил иткән.

Тимер юл транспортына килгәндә, А. Сидоров сүзләренә караганда, Казан Мәскәү, Санкт-Петербург, Түбән Новгород, Екатеринбург, Самара, Новосибирск, Ижевск, Улан-Удэ, Кисловодск, Адлер, Барнаул, Петропавловск-Камчатка, Красноярск кебек шәһәрләр белән туры тимер юл элемтәсе белән бәйләнгән.

Халыкара элемтәләрне ныгыту һәм туристларны җәлеп итү өчен агымдагы елның декабрендә Ташкент – Казан һәм Минск – Казан халыкара поездлары йөри башлады.